W czekoladzie znajdziemy składniki takie jak: miazga kakaowa, czyli ziarna kakaowca do tego tłuszcz kakaowy, cukier lub poliole, znajdziemy również czekolady z białkiem WPC. Każdy producent dodaje do czekolady inny skład, ale nie o składzie będę dzisiaj pisał.

  • Jak potwierdziły badania, dobrej jakości czekolada jest idealnym antyoksydantem, źródłem witamin oraz składników mineralnych jak magnez, żelazo, cynk, potas, selen oraz mangan.
  • Dodatkowo zostało udowodnione, że czekolada wpływa pozytywnie podczas diet redukcyjnych oraz ogranicza występowanie uszkodzeń komórek mięśniowych w czasie treningów. Dlatego osoby aktywne nie powinny z niej rezygnować.
  • U osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego spożywanie 25g/d ziaren kakaowca co odpowiada 2 kostkom ciemnej czekolady, wpłynęło na zredukowanie ciśnienia tętniczego oraz ma korzystny wpływ na cholesterol.

Jakie wyróżniamy rodzaje czekolad:

  • Czekolada gorzka, która zawiera co najmniej 70% miazgi kakaowej
  • Czekolada deserowa o zawartości 30-70% miazgi kakaowej
  • Czekolada mleczna zawierająca 50% miazgi kakaowej
  • Czekolada biała, która nie zawiera w składzie miazgi kakaowej i składa się z tłuszczu kakaowego

Którą czekoladę wybrać?

Najlepszym wyborem jest czekolada gorzka, w porównaniu do innych rodzajów zawiera najmniej cukru i najwięcej miazgi kakaowej, a co za tym idzie duże ilości flawonoidów, witamin i minerałów, które przyczyniają się do wsparcia naszego organizmu.

Obecnie na rynku pojawiają się czekolady bez dodatku cukru, które są słodzone poliolami. Są również czekolady z dodatkiem białka WPC. Osoby na diecie ketogenicznej czy niskowęglowodanowej sięgną po produkt właśnie z poliolami. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy (Ja również stosują dietę ketogeniczną) rezygnować z dobrodziejstw czekolady i możemy spokojnie cieszyć się jej korzystnym wpływem na organizm.

Ja osobiście uwielbiam czekoladę od firmy 7Nutrition. Jestem na diecie ketogenicznej i czekolada Keto Belgian Dark Chocolate sprawdza się u mnie znakomicie. 

A Wy jaką czekoladę wybieracie?