Kuchnia chińska jest, uwielbia przez sporą część osób, ale niestety nie zawsze dobrze tolerowana przez organizm. O co tutaj chodzi?
Bardzo często po zjedzeniu takiego posiłku osoby odczuwają bóle głowy, wrażenie ucisku w okolicy policzków czy żuchwy, osłabienia oraz w skrajnych przypadkach nasilenie stanów depresyjnych. Co jest tego przyczyną?

  1. W sporej mierze odpowiada za to glutaminian sodu, który w daniach kuchni chińskiej jest dodawany w bardzo dużych ilościach. Wystarczy kilka gramów tego składnika, by w krótkim czasie odczuwać spadek nastroju, który może się utrzymywać kilka godzin.
  2. Mimo że do obecności glutaminianu sodu można przyzwyczaić organizm, nie oznacza to, że nie wpłynie on na nasz organizm. Glutaminian sodu jest obecny nie tylko w daniach kuchni chińskiej, znajdziemy go również w sporej ilości gotowych produktów np. niektórych kostkach rosołowych.
  3. Tego składnika powinny przede wszystkim unikać kobiety w ciąży, ponieważ bardzo łatwo przenika przez łożysko, co może prowadzić do uszkodzenia płodu.